• 09146646356-04134264517
  • 09146646356
  • جاده تبریز،آذرشهر،شهرک صنعتی رجایی شمالی

زینک چیست

زینک چیست

زینک چیست

شاید تصور کنید که بعد از کنترل فیلم،خیال شما راحت است و دیگر نیازی به کنترل زینک نیست، اما کاملا در اشتباه هستید، حضور شما در تمام مراحل کاری یک فرآیند چاپی، بسیار لازم است.

روی فیلم های یک کار چاپی را کنترل کردم، هیچ مشکلی در فیلم ها وجود نداشت، فرداری آن روز برای کنترل زینک مراجعه کردم، در یکی از زینک ها یک خط نا آشنا در میان انبوه خطوط دیده میشد که البته تنها خودم که طراح کار بودم متوجه اشتباه شدم، به سرعت فایل را دوباره نگاه کردم، آن خط ناخواسته روی فایل نبود،مجددا فیلم را نگاه کردم، دیدم که روی یکی از فیلم های آن خط وجود دارد.

با دقت بیشتر متوجه شدم که خط روی فیلم با دست پاک میشود!!!

در آخر متوجه شدم که مسئول لیتوگرافی، وقتی که با قلم راپید روی فیلم، مشخصات آن را یادداشت میکرده،جوهر راپید روی فیلم پاشیشده و بعد از آن روی زینک ثبت گردیده بود…

حال دقت کنید چنانچه کنترل مدام صورت نمیگرفت با توجه به تیراژ کار، چه هزینه ای صرف یک کار باطله شده بود…

انواع زینک متداول:

واسط معروف چاپ افست که در مرحله بعد از فیلم قرار دارد و کار انتقال نقش و طرح را به لاستیک چاپ و به دنبال آن کاغذ انجام میدهد، زینک نام دارد.

این واسط چاپ در دو نوع کلی پزیتیو و نگاتیو است که جنس های مختلف دارد.

1.زینک آلومینیومی

این نوع زینک، آلیازی از روی و منگنز و آلومینیوم است، تیراژ چاپ این نوع زینک، معمولا حدود 50 هزار بار میباشد، یعنی 50 هزار ورق را چاپ میکندف البته گاهی به دلیل مشکلات ماشین چاپ و … تیراژ آن پایین می آید.

برای بالا بردن تیراژ چاپ در این نوع زینک امکان سوزاندن آن فراهم شده است .

2.زینک مسی با روکش کروم

این نوع زینک که دارای ضخامت های مختلفی است برای تیراژ های بسیار بالا و معمولا یک میلیون نسخه در نظر گرفته می شود، البته دقت و ظرافت چاپ با زینک مسی پایین تر از زینک های آلومینیومی است، اما گاهی تیراژ بر کیفیت ارجحیت داردف از این نوع زینک معمولا برای کارهای تک رنگ یا 2 رنگ مثل جعبه لامپ استفاده می کنند.

3.پلیت

نوع دیگری از زینک که به پلیت معروف است با سیستم های جدید تهیه میگردد، برای تهیه آن نیاز به فیلم نیست، بدین ترتیب که با به کارگیری پلیت ستر مستقیما از فایل، پلیت تهیه میشود.

تیراژ چاپ این نوع زینک معمولا بیش از زینک آلومینیومی است و گاهی تا 100 هزار نسخه میرسد.

معمولا این نوع زینک را نمیتوان سوزاند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×