• 09146646356-04134264517
  • 09146646356
  • جاده تبریز،آذرشهر،شهرک صنعتی رجایی شمالی

ترام چیست؟

ترام چیست؟

ترام چیست؟

ترام در واقع کوچکترین جزء یک کار چاپی است به گونه ای که وجود آن باعث ایجاد یک تصویر رنگی لطیف در کار چاپ است، آگاهی از اشکال مختلف ترام،زاویه ترام واندازه آن موجب رسیدن به یک کار چاپی مطلوب خواهد شد.

شکل ترام:

احتمالا شکل ترام نکته ای است که کمتر به آن توجه میشود، طراحان،کار اسکن تصاویر خود را انجا داده،عکس را در طرح خود می گنجانند، کار نهایی پس از آماده شدن به لیتوگرافی تحویل داده میشود، ممکن است فیلم و به دنبال آن زینک مورد نظر را نیز کنترل کنند، اما تقریبا هیچ گاه شکل ترام را برای لیتوگرافی مشخص نمیکنند.

البته لیتوگرافان حرفه ای میدانند که شکل ترام را بر اساس نوع چاپريا و نوع کار چگونه انتخاب کنند، اما این نکته ای است که طراحان و ناظران چاپ نیز بایستی از آن آگاهی داشته باشند.

اشکال مختلف ترام:

اشکال مختلف ترام با تنوع بسیار ،مثلا دایره؛بیضی،مربع،فانتزی،لوزی،لانه زنبوری و … وجود دارد، اما همه آنها برای هر کار چاپی مناسب نیستند، در کار چاپ افست معمولا از ترام مربع استفاده میشود، چرا که به دلایل بصری، این ترام واضح تر دیده میشود و در چاپ افست مناسب ترین ترام میباشد، اما ترام بیضی به چاپ لطافت و زیبایی خاصی میدهد بنابرین شاید برای چاپ تصاویر و چهره نقاشی های ضریف استفاده از ترام بیضی مناسب تر است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×